Niedawno kupiłam fantastyczną książkę „Od zabawy do mówienia” Marzeny Machoś. Autorka jest logopedą i w tej niedużej, niedrogiej (ja kupiłam za 16 zł) i bardzo przystępnie napisanej książeczce, podpowiada jak można bawić się z dzieckiem już od urodzenia, tak aby kształtować dobre nawyki mówienia, komunikacji.
W Zespole Downa jest to szczególnie ważne, ponieważ dzieci mają często słabe napięcie w obrębie aparatu mowy, problemy z mówieniem w ogóle, a bawiąc się w bardzo prosty sposób zaproponowany przez panią Machoś możemy im pomóc.

i-od-zabawy-do-mowienia-poradnik-dla-rodzicow-i-logopedow( źródło: http://www.mp.pl/ksiegarnia/)

Bardzo podoba mi się układ książki i jej szata graficzna. Do większości zabaw i ćwiczeń są zdjęcia, na których autorka pokazuje jak należy układać usta do poszczególnych samogłosek, jakimi gestami pomagać dziecku je zrozumieć i jak wykorzystywać konkretne zabawki do pomocy. Ładne i czytelne zdjęcia, do takiej treści idealne!

Propozycje dotyczą zabaw już dla miesięcznego dziecka i opierają się o artykułowanie samogłosek.
Ćwiczenia podzielone są na kilka kategorii. Po pierwsze takie, które można wykonywać podczas codziennej pielęgnacji. Konkretne samogłoski dopasowane są do różnych czynności i tak np. przy masowaniu bawimy się literką „E”, a przy kąpieli „O”.
Następnie do każdej samogłoski dopasowanych jest kilka zabaw, z samymi gestami oraz z pomocą zabawek. Kolejny rozdział jest zbudowany od drugiej strony, czyli jak z jednym rekwizytem np. z bańkami mydlanymi możemy ćwiczyć różne samogłoski. A chyba najciekawszym i najbardziej pomocnym rozdziałem, szczególnie na początek, są rozpisane zabawy na każdy miesiąc życia dziecka od 1 do 12 m.ż.
Uważam, że jest to bardzo kompleksowa i ładnie wydana książka z zakresu zabaw logopedycznych, która jest świetnie przygotowana pod kątem rodziców. Spokojnie mogę ją polecić.

logo( źródło: http://www.mp.pl/ksiegarnia/)

Reklamy